تشخیص ایزوگام مرغوب

تشخیص ایزوگام مرغوب از نامرغوب

ایزوگام فرآورده‌ای نفتی و لایه‌ای پوششی است برای عایق كردن سطوحی چون پی، دیواره، كف و بام ساختمان‌ها و استخرها در مقابل نفوذ آب.
دو نوع ایزوگام در بازار موجود است: تك‌لایه پلی‌استر كه ظریف‌تر است و انعطاف بیشتری دارد، دولایه تیشو و پلی‌استر كه ضخیم‌تر است و به جای ظرافت و انعطاف، استحكام بیشتری دارد.
ایزوگام چه تك‌لایه، چه دولایه، ممكن است با روكش آلومینیومی یا بدون آن باشد. اگر قصد دارید سطوحی مثل پشت‌بام را ایزولاسیون كنید كه در برابر تابش مستقیم نور خورشید و گرما قرار دارد، بهتر است از ایزوگام با روكش آلومینیوم استفاده كنید.
اگر قصدتان عایقكاری پی ساختمان یا دیواره و كف سرویس‌های بهداشتی است، از نوع بدون روكش استفاده كنید تا اقتصادی‌تر باشد.
استاندارد هر عایق رطوبتی برای آب و هوای خاص كمابیش متفاوت است، اما تولیدات استاندارد و مطمئن‌تر برای اطلاع مصرف‌كننده با درج و چاپ نشانه‌گذاری‌هایی در فاصله هر دو متر روی رول عایق همراه شده‌ است.
از این موارد می‌توان به مقاومت در برابر اشعه فرابنفش، میزان انعطاف‌پذیری در سرمای ۱۰ـ درجه، میزان نفوذناپذیری آب و… اشاره كرد.
اگر از عایق‌های ایزوگامی استفاده كنید كه به جای پشم شیشه در مواد تشكیل‌دهنده آن نایلون به كار رفته، بهتر است. پشم شیشه با از بین رفتن لایه قیر به هر دلیلی، آب باران یا برف را به خود می‌كشد و سطحی طبله‌كرده پیدا می‌كند